Watt James

Watt James

Skotský mechanik, vynálezce a fyzik samouk James Watt se narodil 19. ledna 1736 v Greenock a zemřel 19. srpna 1819 Handsworth v Anglii. Proslul svými vynálezy a „zlepšováky“ parních strojů.

James Watt
James Watt
Watt byl dvakrát ženatý. V letech 1764 – 1772 si vzal za ženu Margaret Miller. Mezi roky 1777 – 1819 byla jeho ženou Ann MacGregor. James Watt zplodil čtyři děti (James Watt Junior, Gregory Watt, Janet Watt, Margaret Watt).

Když se Watt vyučil mechanikem v Londýně, vrátil se do Glagow a stal se univerzitním mechanikem. V roce 1759 se dozvěděl o parním stroji Thomase Newcomena. Prakticky se s parním strojem seznámil až o 4 roky později. V roce 1765 pak sestrojil oddělený kondenzátor páry, čímž konstrukci výrazně vylepšil. V roce 1785 vytvořil vlastní parní stroj. Ačkoli sám Watt nebyl samotným vynálezcem parního stroje, přesto jeho vylepšení umožnilo využití stroje v průmyslu. Teprve díky Wattovi se anglická průmyslová revoluce rozjela na plné obrátky.

Z Wattových vynálezů a objevů bychom neměli opomenout dvojčinný parní stroj, nezávislý objev složení vody, upřesnění fyzikálního pojmu práce, odstředivý regulátor, vývěvu, setrvačník parního stroje, zavedení jednotky koňská síla, kterou pak nahradila v soustavě SI jednotka watt, dvojcestný ventil, přímovod či vyřešení utěsnění pístu.

(zdroj: nukleon a wikipedia)

Loading...

Nukepedia - osobnosti

Loading...

Nukepedia - osobnosti