Svět s jádrem

Co se stane, až lidé spotřebují všechno uhlí, ropu a plyn?

Může se to vůbec stát, Nukleone? A pokud ano, co bude pak? Zhasnou světla? Zastaví se vlaky, výtahy a budoucí elektromobily? Zčernají televizní obrazovky i monitory počítačů? Ohluchnou mobily? Čas od času některou zemi, region či velké město postihne výpadek proudu. Někdy k tomu dojde vlivem větrné smršti nebo ledovky, která zpřetrhá dráty, jindy
to způsobí třeba porouchaný kotel v uhelné elektrárně. Některé oblasti už dokonce postihl plošný výpadek na velmi rozsáhlém území (tvz. black-out) a „černý scénář“ si tamější  obyvatelé prožili dočasně na vlastní kůži.

mnoho dalších cest

Nicméně, jaderní vědci a energetici jsou optimisté. Vědecko-technický rozvoj jejich oboru je na vzestupu. Samozřejmě, fosilní palivové zdroje pro energetiku – tedy uhlí, plyn a ropa – se rychle tenčí a jejich cena roste. Naproti tomu známé zásoby uranu a thoria nám bohatě vystačí pro řadu pokolení. Naši vnuci a pravnuci jistě zkonstruují ještě dokonalejší jaderné  reaktory (už dnes se seriózně uvažuje o nástupu tzv. minireaktorů). S přispěním jádra rozvinou i vodíkovou energetiku a flintu do žita rozhodně nehází ani zastánci termojaderné syntézy. Ať už se lidstvo časem rozhodne energeticky jakkoliv a vydá se kteroukoliv  vývojovou cestou, jedno je jisté už teď: největší zdroj energie v celé naší soustavě, Slunce, nevyhasne ještě příštích 5–7 miliard let. Tak to jsi nás uklidnil, Nukleone.

A je docela škoda, že už musíme končit... Máš po ruce nějakou myšlenku na závěr, ať se rozloučíme v optimistickém duchu? Mám: Jádro nebyla a není jen dočasná energetická epizoda ve vývoji lidstva!

 
Nukleon > Příběh o budoucnosti > Svět s jádrem