Století atomu

Proč se lidé rozhodli ovládnout a využívat jadernou energii?

Tak, Nukleone, konečně jsme ve „tvé“ kapitole! Jak se ti líbí, když se mluví o 20. století jako o věku elektřiny? Vrtíš hlavou? Že by mu víc slušel název století atomu? Ukážeš nám, jak lidé zjistili, co je to přirozená radioaktivita prvků a jak se jí rozhodli využít pro výrobu elektřiny a tepla?

ŠTĚPNÁ REAKCE

Vědci se soustředili na výzkum tzv. štěpné reakce vybraných nerostů. Prokázali, že v neviditelném mikrosvětě dochází k rozbití složitého jádra nestabilního atomu tím, že do něj proniká cizí částice zvenčí – neutron. A že se přitom uvolňuje velké množství energie, a to uniká bez užitku do vnějšího prostředí. Aha, a nebyla by škoda, Nukleone, takového množství energie nevyužít?

Je to tak trochu jako s tím ohněm v pravěku. Naši předkové se s ním nejdříve setkali jako s přírodním jevem, ale když si uvědomili jeho užitečné vlastnosti, naučili se ho využívat pro své potřeby. Rozdíl je, že vědci a technici v minulém století už nenosili zvířecí kožešiny (aspoň většinou) a nepoužívali pěstní klíny. Měli k dispozici moderní vědecké poznatky o přírodě a vyspělá technická zařízení.

 
Nukleon > Příběh o budoucnosti > Století atomu