Nukleon a kámen mudrců - 2

Z roztoku vyluhují jednotlivé složky. Zatímco plutonium může zpátky do elektráren, uran je třeba (zatím) uskladnit. Zrodila se nová disciplína: transmutace použitého paliva. Ne, to  neožili staří alchymisté. A žádní kouzelníci se nesnaží dobrat zlata, ani kamene mudrců. To jen
vědci vytvořili pozoruhodnou technologii ADTT. Umožnila by likvidaci izotopů s dlouhým  poločasem rozpadu a opakované využití jaderného paliva. Význam této zatím velmi drahé a složité technologie časem určitě vzroste.

THORIUM

V hledáčku vědců se ocitlo také thorium. Pro srovnání: 10 gramů thoria vygeneruje stejnou masu energie jako 25 tun spáleného uhlí. Pokud budoucí thoriový reaktor upotřebí 98–99 % paliva, lidstvo získá maximálně ekologický a prakticky první bezodpadový jaderný zdroj vůbec.

sci-fi

Před časem se vážně zvažovala možnost likvidace jaderného odpadu jak vystřižená ze sci-fi: vystřelit jej proti Slunci. Vzhledem k ohromné energetické náročnosti však tyto utopie (doufejme) již vzaly za své.

termo jadernÁ syntézA

Velké naděje se ovšem vkládají do řízené termojaderné syntézy (fúze). Umožnila by  promyšlené slučování atomových jader.

 
Nukleon > Příběh o budoucnosti > Nukleon a kámen mudrců - 2