Transmutační urychlovačem řízená technologie. V budoucnu by mohla zefektivnit dosavadní způsoby uvolňování jaderné energie. Existuje od 50. let XX. století.
Druh hmoty, složené z antičástic k běžným částicím. Studuje se v experimentech na urychlovači částic CERN, v pozemském blesku a ve vesmíru.
Nejmenší částice hmoty běžné hmoty, chemicky už nedělitelná. Pouze jadernou reakcí. Skládá se z jádra (s protony a neutrony) a z obalu (s elektrony).
Bezprostřední odkládací kapacita pro vyhořelé palivové soubory, vyjmuté z reaktoru. Spočinou v něm pod stínící vodou bezpečně po dobu 10 let.
V soustavě SI jednotka intenzity záření zdroje radioaktivního záření. Nese jméno objevitele radioaktivity Henri Becquerela (1852-1908).
(1885-1962)
Dánský tvůrce 1. kvantového modelu atomu a principu
komplementarity, spolutvůrce kvantové mechaniky. Laureát Nobelovy
ceny. Více...
(Evropská laboratoř pro fyziku částic)
Největší současné výzkumné centrum částicové fyziky. Zkoumá složení
hmoty. Experimentuje s obřími urychlovači a detektory
částic.
Pierre (1859-1906) a Marie (1867-1934)
Objevitelé piezoelektrického jevu, radioaktivity a prvků
polonia a radia. Mj. pracovali s jáchymovským
uranitem.
Cyklický vysokofrekvenční urychlovač pro urychlování těžkých nabitých částic pomocí vysokofrekvenčního elektrického pole. První sestavil E. O. Lawrence (1930).
Jaderná elektrárna na Ukrajině, místo dosud největší havárie jaderné elektrárny (26.4.1986). Ve stupnici INES zařazená v nejvyšší 7. kategorii. Zemřelo 31 lidí, 116 tisíc evakuováno.
Biofyzikální veličina, jež vyjadřuje biologický účinek ionizujícího záření. Závisí na absorbované dávce a typu záření. Udává se v sievertech.
(460 - 370 př. n. l.)
Tvůrce materialistické koncepce pojmu atom – věčného,
neviditelného, neměnného a nezničitelného elementu, jenž tvoří
veškerou hmotu.
1.česká jaderná elektrárna (1985-87) se 4 bloky VVER. Dodnes vygenerovala přes 360 mld. kWh energie a pokrývá cca 20 % domácí poptávky po elektrickém proudu.
Subatomární částice se záporným elektrickým nábojem. Tvoří obal atomu a radioaktivní záření beta (β–). Je nositelem náboje při vedení elektrického proudu.
Fyzikální veličina charakterizující uspořádaný pohyb nositelů elektrického náboje, resp. jeho množství prošlého za jednotku času. V elektrických rozvodech může být stejnosměrný, nebo střídavý.
Souhrn projevů elektrostatického pole a elektrodynamických jevů, včetně elektromagnetismu. Proces výroby elektřiny lze obecně charakterizovat jako transformaci jiného typu energie na elektrickou.
Radiometrická veličina, resp. integrál zářivého toku, popisující v joulech masu energie, kterou zdroj předává do svého okolí. Člověk dokáže zrakově zachytit jen část spektra, tzv. světlo.
(1901-54)
Italský fyzik v oborech beta- a gama- záření,
tvůrce 1. jaderného reaktoru (Chicago-1942) a
spoluautor kvantové teorie. Laureát Nobelovy cenu za fyziku.
Více...
Jaderná elektrárna v Japonsku s dosud největší havárií z března 2011. Zemětřesení a následné vlny tsunami poškodily 4 ze 6 várných reaktorů BWR-5. Půda i oceán byly zamořeny radioaktivním materiálem.
Proces slučování lehkých atomových jader, při němž dochází k uvolnění energie. Lze ji vyvolat jak zvyšováním teploty a tlaku, tak mimo ně. Uvnitř Slunce probíhá v rámci tzv. proton-protonového cyklu.
Zařízení pro transformaci jiných druhů energie na energii elektrickou. Nejrozšířenější jsou stroje, které využívají točivé magnetické pole a cívky, v nichž se indukuje elektrické napětí.
(1879-1968)
Německý chemik, badatel v oborech radioaktivita a radiochemie.
Laureát Nobelovy ceny za objev jaderného štěpení těžkých atomových
jader.
Zavedla ji MAAE v roce 1991 pro komplexní a srozumitelné informování veřejnosti o závažných událostech na jaderných zařízeních. Má 8 stupňů (od 0 do 7). Nejhůře podle ní zatím obstály JE Černobyl a Fukušima.
Atomy téhož prvku, které se navzájem odlišují počtem neutronů. Izotopy vykazují stejné protonové číslo, ale různé nukleonové číslo. Vedle energetiky se využívají také v medicíně.
V průběhu jaderné reakce dochází k transformaci jader. Pokud se spojují, nebo přestavují, za vysoké energie dochází ke vzniku těžšího. 2 jádra vytvářejí jediné jádro s větším protonovým číslem.
Štěpení jádra atomu nastartuje interakce jádra s neutronem. Štěpící se jádro se deformuje. Až odpudivé elektrické síly převáží, kladná dceřiná jádra se od sebe rozletí (rychlostí asi 10 000 km.s-1).
Obří, zpravidla sudové, hermetizovatelné zařízení pro dočasné uskladnění vyhořelého paliva a vysoce radioaktivních materiálů. Odolá jak radiaci, tak vysokým teplotám a tlakům.
Ochranná obálka z betonu a oceli, jež na jaderné elektrárně hermeticky zabezpečuje prostor okolo a nad reaktorem a chrání jej i tzv. primární okruh proti nebezpečným zásahům zvenčí.
Kvarky jsou elementární částice, ze kterých se skládají hadrony (protony a neutrony). Kvarky nemají vnitřní strukturu a jsou spolu s leptony a kalibračními bosony nejmenší známe částice, ze kterých se skládá hmota.
Nezávislá mezivládní organizace v systému OSN pro vědu a technologii při mírovém využívání jaderné energie. Byla založena v roce 1957. ČR je členem od roku 1993.
Společný název pro proton a neutron, které tvoří jádro atomu. Jejich klidové hmotnosti jsou téměř shodné. Proton má kladný elementární elektrický náboj, neutron nulový.
Jedna ze základních stavebních částic atomového jádra. Subatomární částice bez elektrického náboje o hmotnosti 940 MeV.c-2 . Mimo atomové jádro je nestabilní, se střední dobou života 881,5 ± 1,5 s.
Podle lékařů otrava organismu radiací. Akutní radiační syndrom se dostavuje poté, co lidské, nebo zvířecí tělo a jeho orgány byly vystaveny nadměrnému ionizačnímu záření.
Skupina atomů se stejným atomovým číslem (počtem protonů v jádře) i nukleonovým číslem (počtem nukleonů v jádře). „Různé" nuklidy jednoho prvku nazýváme izotopy (kupř. 235U a 238U).
Reaktory tlakovodního typu mají 2 uzavřené chladicí okruhy: primární a sekundární. V primárním okruhu koluje voda, která chladí přímo aktivní zónu reaktoru. Vysoký tlak zabraňuje vodě ve varu a vzniku páry.
Poté, co voda projde výměníkem, tzv. parogenerátotrem, ohřívá vodu sekundárního okruhu. Tepelná energie vznikající v reaktoru se pomocí primární vody předává do sekundárního okruhu. Zde se generuje teplá pára pro roztočení turbíny.
Systém chlazení horké vody za jadernou elektrárnou protitlakem chladného vzduchu v obřích chladících věžích mimo reaktorovou zónu. Do ovzduší putuje jako čistá pára.
Obohacený, nebo přírodní uran, event. plutonium, jež se vkládají do různých typů reaktorů. Jednotlivé tablety se kompletují do palivových prutů a do aktivní zóny se spouštějí v hermetických palivových článcích.
Palivové články se po skončení pracovního cyklu výjmou z reaktoru a bezpečně se přemístí do bazénu použitého paliva. Tam musí odpočívat pod vodou několik let, až jejich radioaktivita klesne (cca na 50 % původní hodnoty). Poté se deponují ve speciálních kontejnerech ve skladu použitého paliva.
Doba, za níž se počet jader radioaktivního prvku, či izotopu zmenší na polovinu. U konkrétních prvků kolísá od několika sekund, po tisíciletí. Při rozpadu vzniká radioaktivita.
Subatomární částice s kladným elementárním elektrickým nábojem tj. 1,6 × 10−19 C a hmotností 938 MeV.c-2. Je považován za stabilní částici a jeho poločas rozpadu se odhaduje na 1 035 let.
Tato samovolná přeměna jader nestabilních nuklidů na jiná jádra, při níž se generuje ionizující záření, může být přirozená (probíhá v přírodě), anebo uměle vyvolaná (tzv.transmutace).
Nestabilní prvek (resp. izotop prvku) se dokáže samovolně transformovat na radioizotop jiného prvku. Přitom emituje záření alfa, beta, nebo gama. Radioizotopy se využívají kupř. v medicíně.
Podle vyhlášky SÚJB č. 307/2002 Sb. - druh atomů, které mají stejný počet protonů, stejný počet neutronů, stejný energetický stav a které podléhají samovolné změně ve složení, nebo stavu atomových jader.
Typ léčení nádorů a metastáz citlivých na záření, s cílem nádor zničit a přitom minimálně poškodit okolní zdravé tkáně. České nemocnice ji při konkrétních diagnózách kombinují s chemoterapií.
Přeměna atomových jader (samovolná, anebo pod vlivem jiného jádra, či částice), při níž se transformuje struktura participujících jader i jejich pohyb. Řízená probíhá v jaderných elektrárnách. Neřízená při výbuchu pum.
Nová technika pro efektivnější a bezpečnější výrobu energie. Mj. dokáží lépe využít jak čerstvé palivo U235, U238 i thorium232), tak tzv. vyhořelé palivo z dosavadních reaktorů.
Původně schránka pro uložení rakve s nebožtíkem. Po havárii JE Černobyl obří železobetonová konstrukce nad poškozeným reaktorem a některými segmenty primárního okruhu.
Jednotka dávky ionizujícího záření, příp. dávkového ekvivalentu (Sv). Byla pojmenována po průkopníkovi radiační ochrany R.M. Sievertovi (1896-1966).
Státní úřad pro jadernou bezpečnost, jenž jako ústřední orgán státní správy dozoruje využívání jaderné energie a ionizujícího záření, oblast radiační, jaderné, chemické a biologické ochrany.
Proces, při němž dochází k rozbití jádra nestabilního atomu, a to vniknutím cizí částice (nejčastěji neutronu). Výsledkem je uvolnění značného množství energie. Poprvé (v roce 1938) ji registrovali O.Hahn a F.Strassmann u izotopu U235.
TEMELIN
Jaderná elektrárna cca 24 km severně od Č.Budějovic. Elektřina se zde vyrábí ve 2 výrobních blocích s tlakovodními reaktory VVER 1000 typu V 320. Do roku 2023 by k nim měly přibýt další 2 reaktory.
Při řízené reakci uranového paliva v jaderném reaktoru se kinetická energie štěpených elementů transformuje na teplo. Lidé dokáží vznikající energii využít k mírovým účelům. Poprvé jí realizoval (s použitím moderátoru) E.Fermi (Chicago-1942).
Samovolná přeměna atomových jader, do níž se zapojují všechny vzniklé neutrony. Končí výbuchem s devastujícími mechanickými i radiačními účinky na okolí. Poprvé (v podobě atomové bomby) v rámci vojenského projektu Manhattan16. července 1945 v poušti White Sands.
Americká jaderná elektrárna u pensylvánského Harrisburgu, kde došlo 28.3.1979 k částečnému roztavení II.reaktoru, k zamoření provozní budovy a k úniku cca 2,5 mil. curie radioaktivního plynu do atmosféry.
Zařízení, jež vytváří toroidální magnetické pole. Vědci ho používají jako nádobu pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu. U jeho zrodu v 50.letech XX.století stáli I.J.Tamm a A. Sacharov.
Mechanický rotační stroj, jímž v elektrárnách proudí horká kapalina nebo plyn. Kinetická, tepelná a tlaková energie proudícího media uvádí do rotačního pohybu hřídel a v alternátoru poslouží k výrobě elektřiny.
Elektromechanické soustrojí (turbína a elektrický generátor) propojené navzájem společným hřídelem. I v jaderných elektrárnách slouží k přeměně tepelné a mechanické energie na elektrickou.
Pro astronomy planeta, pro energetiky radioaktivní chemický prvek. Tento aktinoid objevil M.H. Klaproth (1789). Základní součást kazety s obohaceným palivem, jež se vkládá do jaderného reaktoru.
Zčásti vyhořelé palivo se po vyjmutí z reaktoru bezpečně umístí nejdříve pod stínící vodou v bazénu vyhořelého paliva. Po poklesu radioaktivity a za předepsaných podmínek pak putuje ve speciálních kontejnerech na dočasná úložiště.
Vyhořelé palivo v kontejnerech lze buď přepracovat, anebo je časem přesunout do podzemních trvalých úložišť. První se už budují ve Skandinávii. V ČR má vzniknout nejpozději do roku 2060.
Obří válcovité zařízení v elektrárnách a v těžkých průmyslových provozech pro ochlazování použité chladicí vody na teplotu, která umožňuje její ekologicky akceptovatelné vypuštění do atmosféry.
Francouzský fyzik.
Objevil fotografický, tzv. Villardův jev: obrazy vytvořené
rentgenovým zářením při osvětlení bílým světlem zeslabují.
Vynálezce 1.použitelné batérie (1800). Vedle experimentů s elektročlánky se zabýval rovněž vývojem kondenzátorů a elektrometrů. Voltovo jméno nese základní jednotka elektrického napětí 1 V.
Jedna z odborně i kapacitně nejsložitějších vědeckých aktivit současnosti. V ČR se mu vedle akademických pracovišť dominantně věnuje ÚJV v Řeži u Prahy. V evropském měřítku – ženevský CERN.
Skotský mechanik a vynálezce. Vylepšil konstrukci parního stroje a jeho setrvačník. Zkonstruoval odstředivý regulátor, vývěvu a dvojcestný ventil. Upřesnil fyzikální pojem práce. Více...
Částice alfa vyzařují některá radioaktivní jádra atomů. Označují se buď symbolem α , anebo He2+. Tvoří je 2 protony a 2 neutrony. Tok α částic se nazývá záření alfa. Tento nejslabší druh jaderného záření lze odstínit už listem papíru.
Fermiony, částice hmoty (elektrony nebo pozitrony), generují radioaktivní jádra prvků při beta rozpadu. Nesou kladný, nebo záporný elektrický náboj. Jejich rychlý pohyb lze ovlivňovat elektrickým polem. Zabrzdí je hustší materiály, nebo kovy o šířce 1 mm.
Druh ionizujícího záření vznikající při jaderných a subjaderných procesech. Toto vysoce energetické elektromagnetické záření může vyvolat u živých organismů vnější popáleniny, onkologická onemocnění a genové mutace.